شنبه , 25 ژانویه 2020
خانه | بازتاب | چشم انداز روابط واشنگتن و رژیم تل آویو پس از پایان مذاکرات هسته‌ای
چشم انداز روابط واشنگتن و رژیم تل آویو پس از پایان مذاکرات هسته‌ای

چشم انداز روابط واشنگتن و رژیم تل آویو پس از پایان مذاکرات هسته‌ای

هم واشنگتن و هم تل آویو باید تا قبل از ۲۴ نوامبر در مورد مذاکرات ایران، اختلاف نظرات مفهومی و لفظی شان را حل کنند شاید لازم باشد آمریکا به اسرائیل تضمین دهد که کدام موضوعات اصلی را نمی‌توان در متن توافق هسته‌ای با خود ایران مورد توجه قرار داد.

اندیشکده سیاست‌های خاور میانه ای واشنگتن در گزارشی به قلم دیوید ماکووسکی نوشت که با نزدیک تر شدن به موعد پایان مذاکرات هسته ایی ایران، آمریکا و مقامات اسرائیل باید برای مدیریت تنش های دوجانبه شان تلاش بیشتری نمایند.

ماکووسکی می نویسد: در هفته های آینده، شماری از پیشرفت های خارجی و داخلی بر سیاست آمریکا و اسرائیل تاثیر خواهد گذاشت، که احتمالا هر یک آزمون کننده روابط پرتنش دوجانبه این دو می باشد. یک واقعه اصلی مربوط به 24 نوامبر، موعد پایان مذاکرات در مورد برنامه هسته ایی ایران است. رئیس جمهور اوباما اعلام کرده است که شکاف بزرگی بین طرفین وجود دارد، اما مقامات بلندپایه آمریکا، اتحادیه اروپا و ایران مذاکرات شان را در عمان در مورد این شکاف ها به پایان رسانده اند. اما اگر واقعاً توافق حاصل شود و شرایط آن مطابق میل اسرائیل نباشد، ممکن است در مورد این موضوع حساس جنگ کلامی با واشنگتن از سرگرفته شود.

بر پایه این گزارش، این وضعیت به واسطه صحبت های اخیر رهبر ایران «آیة الله خامنه ای» مبنی بر تلاش ایران برای حذف سرزمین اسرائیل شدیدتر شده است. وانگهی سناتور جمهوریخواه آمریکا «لیندزی گراهام» که نسبت به توافق در مذاکرات مردد است، صرفاً اعلام کرده است که کنگره در تلاش برای بررسی شرایط هرگونه توافق با تهران است.طبق گزارش، موجی از وقایع خشونت آمیز در شرق قدس و مناطق دیگر به راه افتاده است. در تعطیلات آخر هفته یک پلیس اسرائیلی یک مرد عرب را در شهر جلیله در حین نزاع و مجادله کشت. همچنین یک سرباز اسرائیلی در جنوب تل آویو با ضربه چاقو کشته شد.

بنابر عقیده نویسنده، اسرائیلی ها «محمود عباس» رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین را مسبب تشدید تنش در اماکن مقدس می دانند. از طرفی فلسطینی ها، اعضای راست گرا پارلمان اسرائیل همچون «موشه فیجلین» را به همین طریق متهم می کنند و اشاره می کنند که آنها با مقاصد سیاسی به اماکن مذهبی می روند. نویسنده مدعی است که فلسطینیان مخالف عبادت یهودیان در این اماکن مقدس هستند.

در این تحلیل به این موضوع اشاره می شود که در خلال این اتفاقات، کمیته مرکزی حزب لیکود، جلسه انتخابات مقدماتی بعدی خود را برای 6 ژانویه مقرر کرده است. درحالیکه پیش بینی می شود نخست وزیر «بنیامین نتانیاهو» موقعیت خود را در حزب حفظ نماید، اما بیشتر مایل است که در طول فصل انتخابات متمایل به راست گراها باشد. وی در جلسه اخیر کمیته (18 آبان)، از توانایی هایش در مقاومت در برابر فشارهای بین المللی از تمامی انواع، به خصوص موضوعات ایران و فلسطین، دفاع کرد. لحن تند نتانیاهو، به همراه توهین های اخیر به وی از سوی مقامات ناشناس آمریکایی در مورد بزدل خواندنش، می تواند موجب افزایش تنش های دوجانبه این دو شود.
اما طبق تحلیل نویسنده گزارش، محاسبات سیاست داخلی آمریکا هم ممکن است مشکل ساز شود. درحالیکه این احتمال کم است که موضوع اسرائیل-فلسطین جزء اولویت های اول رئیس جمهور اوباما در بین سایر چالش های سیاسی باشد، پیروزی جمهوریخواهان این تصور را در وی ایجاد کرده است که در حال حاضر توانایی اش در تاثیرگذاری بر قانونگذاری داخلی محدود شده است. از همین رو ممکن است بیشتر بر سیاست خارجه تمرکز نماید.

اختلاف رئیس جمهور در مورد ایران
نویسنده اذعان می کند که اختلافات واشنگتن و رژیم تل آویو در مورد ایران معروف و مشهور است. در جبهه هسته ایی، اسرائیل از قدیم الایام مخالف صدور مجوز برای تهران در جهت دستیابی به توانایی غنی سازی سوخت هسته ایی بوده است، درحالیکه دولت اوباما مایل به واگذاری حقوق محدود غنی سازی به ایران است. همچنین اسرائیل از روابط مخفیانه آمریکا- ایران در ارسال نامه مخفیانه به رهبر ایران «آیت الله خامنه ای» دلخور است. طبق اعلام وال استریت ژورنال، در این نامه در مورد تسهیل همکاری آمریکا-ایران در مورد موضوع منطقه ای داعش در صورت رسیدن به توافق هسته ایی قبل از 24 نوامبر صحبت شده است.
اما طبق گزارش این نویسنده، «نتانیاهو» در نشست کابینه اسرائیل در قالب بیانیه ایی مکتوب به وزراء اعلام کرد که «در حال حاضر جامعه بین الملل با یک گزینه ساده روبروست، یا تامین خواسته های ایران بر طبق کاپیتولاسیون که نه تنها اسرائیل، بلکه کل دنیا را به خطر می اندازد، یا مقاومتی محکم در برابر تقاضای ایران و خلع توانایی هایش در عرصه تولید سلاح های هسته ایی. اسرائیل با کاپیتولاسیون موافقت نخواهد کرد. این موضوع برای همه ما خطرناک است.»
به ادعای نویسنده در واشنگتن هنوز مشخص نیست که آیا نتایج انتخابات میان دوره، قدرت بیشتری به دولت اوباما برای مذاکره با ایران می دهد. اگر تهران در تلاش برای تعلیق برخی تحریم ها باشد، ممکن است زمان به نفعش نباشد چراکه حزب جمهوریخواه از ابتدای ژانویه کنترل کنگره را در اختیار خواهد گرفت. و در صورت عدم توافق، کنگره جدید می تواند تحریم های بیشتری را وضع نماید. با وجود تنش های موجود بر سر این موضوعات، احتمالا دولت اوباما بر این باور است که اسرائیل در تلاش برای نفوذ بر کنگره در جهت بغرنج نمودن روند تعلیق تحریم هاست.

آیا حزب سیاسی لیکود اسرائیل بیشتر راست گراست؟
در ادامه گزارش عنوان می شود که نتانیاهو همواره نسبت به توافق با ایران مشکوک است، اما رقابت پیش رو برای انتخاب رهبری حزب لیکود پشت پرده دیگری را برای سیاست اسرائیل در عرصه موضوع هسته ایی ایجاد می کند. دیدگاه رایج در اسرائیل این است که انتخابات جدید در سال 2015 برگزار خواهد شد. و از آنجائیکه 32 دولت گذشته در اسراییل بیش از سه سال دوام نیاورده اند، دولت نتانیاهو نیز که از ابتدای سال 2013 روی کار آمده است، از این روند پیروی کرده و تا پایان 2015 کنار خواهد رفت.
نویسنده این تحلیل عنوان می کند که عوامل دیگری هم در آشفتگی این دوره سیاسی نقش داشته اند. معایب و آشفتگی های چشمگیری در ائتلاف نتانیاهو وجود دارد؛ شرکای جدید ائتلاف نتانیاهو، یعنی وزیر امور مالی «یائیر لپید» و وزیر دادگستری «زیپی لیونی»، به طور علنی حامی مصالحه در مورد کرانه باختری شده اند، و وزیر دفاع سابق «عامیر پرتز» نیز این هفته در اعتراض به فقدان پیشرفت در امور، ائتلاف را ترک کرد.
توقع از انتخابات، تقویم سیاسی حزب لیکود را تسریع می بخشد و نتانیاهو را برای استفاده از جلسه آخر کمیته مرکزی به عنوان سکویی جهت دفاع جاندار از دیدگاهایش ترغیب می نماید.
در خاتمه این گزارش آمده است با وجود این پیشرفت های قریب الوقوع، ضروری به نظر می رسد که دولت اوباما و اسرائیل به شیوه ای مصالحه آمیزتر همکاری داشته باشند، هر چند رهبران شان هرگز به یکدیگر نزدیک نخواهند شد. طبق گزارشات، نماینده اسرائیل اوایل این ماه به منظور بحث و بررسی در مورد مذاکرات ایران از کاخ سفید بازدید نمود. هر دو باید تا قبل از 24 نوامبر در مورد مذاکرات ایران، اختلاف نظرات مفهومی و لفظی شان را حل کنند. در این حالت ممکن است لازم باشد که آمریکا با ارسال نامه ضمانت به اسرائیل تضمین کند که کدام موضوعات اصلی را نمی توان در متن توافق هسته ایی با خود ایران مورد توجه قرار داد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*