چهار شنبه , 3 ژوئن 2020
خانه | بازتاب | رزومه
رزومه

رزومه

در مورد رزومه نویسی و ارسال رزومه، نکات متعددی در کلاسها، کتابها و سایتها گفته می‌شود. در اینجا من فقط به چند نکته اشاره می‌کنم که می تواند شانس ما را در پذیرش رزومه افزایش دهد:
نکته صفر: رزومه داشته باشید. رزومه شما شناسنامه‌ شماست. بسیار پیش می‌آید که دوستان و آشنایان برای شما به دنبال فرصت شغلی هستند و به هر کسی می‌توانند، می‌سپارند تا فرصتهای شغلی موجود را خبر دهد. اما رزومه‌ای از شما در اختیار ندارند. این کار یک قمار بزرگ است. چون شما نمی‌دانید که چگونه معرفی خواهید شد. به عنوان «جوانی که بهتر است بیکار نماند و به فساد کشیده نشود؟» یا «یک جوان خلاق و باانرژی که می‌تواند شرکت … را متحول کند» یا «یک فرد ساکت و آرام اهل مطالعه و تحقیق» یا …
همیشه رزومه داشته باشید و اگر به نزدیکان خود می‌سپارید که برایتان کار جستجو کنند، حتماً به صورت دیجیتال و یا به صورت مکتوب و پرینت کاغذی، نسخه‌ای از رزومه‌ی خود را ارائه دهید. تحقیقات نشان می‌دهد که طرف مقابل برای خواندن رزومه شما بین ۳۰ تا ۴۰ ثانیه وقت صرف خواهد کرد. حالا که این فرصت تا این حد محدود است ارزش دارد که ۳ تا ۴ ساعت صرف تهیه یک برگ رزومه شود. ضمناً با توجه به این محدودیت، رزومه‌ی خود را خیلی کوتاه و ترجیحاً در حد یک صفحه تنظیم کنید. بسیاری از ما ادامه تحصیل می‌دهیم فقط به این امید که رزومه پربارتری داشته باشیم. اما در کنار دو یا پنج سال ادامه تحصیل، دو روز هم برای تدوین یک رزومه خوب وقت نمی‌گذاریم.
نکته ۱: از رزومه‌های آماده استفاده نکنید. این روزها انبوهی از رزومه‌های آماده و نمونه‌های رزومه در فضای آنلاین، به صورت رایگان ارائه شده یا فروخته می‌شوند. این رزومه‌ها شاید بتوانند کمی در مورد موضوعات و عناوین مفید باشند، اما ممکن است به ذهن شما چارچوب‌های نادرست و نامربوط بدهند. ضمن اینکه برای کسی که رزومه‌ی شما را می‌خواند و رزومه‌های زیادی را دیده است، احساس اینکه شما حتی در حد تنظیم یک برگ معرفی خودتان هم توانمند نیستید، می‌تواند احساسی منفی ایجاد کند. بنابراین شاید بهترین کار این باشد که رزومه‌ی خود را تنظیم کنید و در پایان برای اطمینان از اینکه نکته‌ای از قلم نیفتاده چند رزومه‌ی آماده را نیز بررسی و مقایسه کنید.
نکته ۲: برای همه‌ی سازمان‌ها از یک رزومه استفاده نکنید. بسیار مشاهده می‌شود که فرد، یک رزومه را آماده می‌کند و آن را برای صد شرکت مختلف ارسال می‌کند. این کار شبیه ارسال ‌اس‌ام‌اس‌های عمومی برای تبلیغات است و همانطور که می‌دانید این شیوه اثربخشی بسیار کمی‌ دارد. به جای ارسال رزومه برای صد شرکت مختلف، وقت بگذارید و حتی اگر مجبور شدید برای ۵ شرکت (یا حتی یک شرکت!) رزومه طراحی کنید و بفرستید. اما آن رزومه را به صورت بسیار حرفه‌ای تنظیم کنید.
نکته ۳: سازمان‌های بزرگ و سازمان‌های کوچک در رزومه‌ی شما به دنبال قابلیت‌های متفاوتی هستند. معمولاً سازمان‌های بزرگ، نیروی تخصصی را ترجیح می‌دهند. اگر کسی قرار است متخصص شبکه باشد، دوست دارند در تمام بخش‌های رزومه‌اش در مورد فعالیت‌های شبکه‌ای ببینند و بخوانند. اگر کسی قرار است قراردادهای حقوقی را تنظیم کند باید حقوق خوانده باشد و به کارهای حقوقی علاقمند باشد. اما شرکت‌های کوچک نگاه متفاوتی دارند. آنها ترجیح می‌دهند اگر کسی تنظیم قراردادهای حقوقی را انجام می‌دهد، در فرصت‌های آزاد، کار فروش را هم انجام دهد و حتی اگر لازم شد یک چک را هم برای نقد کردن به بانک ببرد، با رغبت و علاقه این کار را انجام دهد. با تشریح نوع فعالیت‌ها و علایق خود، می‌توانید احساس مطلوب را به سازمان مورد نظر خود انتقال دهید.
نکته ۴: شرکت‌های ایرانی و شرکت‌های بین‌المللی عموماً نگاه متفاوتی به رزومه دارند. برای شرکت‌های بین‌المللی، تفریحات شما، گردش‌ها و مسافرت‌ها، کارهای داوطلبانه، مسئولیت اجتماعی و … مهم است و همیشه در رزومه مورد اشاره قرار می‌گیرند. اینکه یک مهندس الکترونیک به تنیس هم علاقه دارد و این مطلب را در رزومه‌ی خود می‌آورد برای فرهنگ کسب و کار بین‌المللی نه تنها عجیب نیست بلکه مفید و موثر نیز هست. اما در رزومه‌ ارسال شده برای یک شرکت ایرانی، ممکن است بی‌معنی تلقی شده یا حتی به عنوان یک امتیاز منفی در نظر گرفته شود.
نکته ۵: قبل از هر چیز باید دقت کنید که رزومه‌ شما حذف نشود. معمولاً به دلیل تعدد رزومه‌های دریافتی، کسانی که مسئول بررسی رزومه‌ها هستند، تعدادی از آنها را کنار می‌گذارند. عوامل متعددی می‌تواند باعث شود که رزومه‌ی شما به سادگی کنار گذاشته شود. قالب‌بندی نادرست و نامرتب، اشتباهات تایپی، حجم خیلی زیاد مطالب، فونت نامناسب و غیررسمی از جمله مواردی هستند که ممکن است شانس بررسی‌های بعدی را از رزومه‌ی شما بگیرند. همچنین به ادعاهای خود دقت کنید. کسی که می نویسد تسلط بسیار عالی بر نرم‌افزار وورد دارد و حتی جدول‌بندی داخل رزومه را انجام نداده است، بلافاصله کنار گذاشته خواهد شد. همچنین اگر در خصوص دانش زبان انگلیسی خود ادعاهایی مطرح می‌کنید، داشتن غلط‌های ساده‌ی گرامری یا دیکته‌ای در کلمات انگلیسی به سادگی برای کنارگذشتن رزومه شما کافی است.
نکته  ۶: برخی نکات خیلی ساده نیز می‌تواند تاثیر خوبی روی حس خواننده از مطالعه‌ی رزومه‌ی شما داشته باشد.  به رزومه خود ساختار بدهید. اطلاعات تماس و سوابق حرفه‌ای و تحصیلات و … را با جدول‌بندی مناسب و کارهای ساده‌ی گرافیکی از هم تفکیک کنید. از  فونت‌های رسمی (در فارسی مثل نازنین، لوتوس، میترا و در انگلیسی تایمز نیو رومن) استفاده کنید. هیچ چیز به اندازه‌ی فونت Arial برای خواننده آزاردهنده نیست و این حس را ایجاد می‌کند که شما حتی در حد تغییر فونت، با نرم‌افزارهای تایپ آشنایی ندارید. همچنین ترجیحاً فرم رزومه خود را به Pdf تبدیل کنید تا از خوانده شدن تمیز و درست و با فونت‌های مناسب روی کامپیوتر دیگران، مطمئن باشید. هیچ موضوعی را بیشتر از یک بار تکرار نکنید. اگر زبان شما خوب است یک بار در یک نقطه از متن، به آن اشاره کنید نه اینکه بارها به آن اشاره شود. دقت کنید که آدرس ایمیلی که معرفی می‌کنید تا حد امکان معنادار باشد. نسل جدید کارفرمایان، حتی ممکن است بر اساس آدرس ایمیل شما نیز در مورد شما پیش‌قضاوت داشته باشند.
نکته ۷: در مورد رفرنس‌های خود حساس باشید. ارائه اطلاعات در مورد کسانی که شما را می‌شناسند یا سازمانها و شرکت‌هایی که در آنها کار می‌کرده‌اید و معرفی افرادی در آن سازمانها که بتوان در خصوص گذشته شما از آنها اطلاعات کسب کرد، می‌تواند اعتماد مخاطب را جلب کند. نام افراد، نام دقیق سازمان‌ها، آدرس‌ و اطلاعات تماس آنها و …، می‌توانند بسیار مفید باشند. به ندرت پیش می‌آید که کارفرما با کسانی که شما به عنوان رفرنس معرفی کرده‌اید تماس بگیرد. اما بودن این فهرست، می‌تواند بسیار اطمینان‌بخش باشد. اگر سابقه کار ارائه می‌دهید تاریخ‌ها را تا حد امکان مشخص کنید. اینکه از چه زمانی تا چه زمانی مشغول کار در آن شرکت یا سازمان بوده‌اید.
نکته ۸: همه چیز را در رزومه ننویسید. انسانها به سادگی در دام قضاوت گرفتار می‌شوند. جز در مواردی که مجبور هستید، اطلاعات بیهوده  و اضافی در رزومه ننویسید. مجرد و متاهل بودن اگر از پیش‌نیازهای شغل نیست و در آگهی‌ها به طور مشخص در مورد آن صحبت نشده، یک مسئله‌ی کاملاً شخصی شماست و با نوشتن آن اطلاعات این احتمال را ایجاد می‌کنید که طرف مقابل در مورد شما پیش‌قضاوت داشته باشد.
نکته ۹: حتماً نباید سابقه‌ی کار زیادی داشته باشید. برخی فکر می‌کنند برای اینکه رزومه بنویسند باید سابقه‌ی کار زیادی داشته باشند. حتی یک دانشجو نیز می‌تواند رزومه داشته باشد. در این نوع رزومه باید سهم بیشتری را به اطلاعات تحصیلی، پژوهش‌ها، علاقمندی‌ها، مهارتها، توانمندی‌ها و انگیزه‌هایی که برای به دست آوردن موقعیت جدید دارید اختصاص دهید.
نکته ۱۰: رزومه‌ی انگلیسی الزاماً بهتر از رزومه‌ی فارسی نیست. این قابل درک است که شما علاقه داشته باشید از طریق ارسال رزومه به زبان انگلیسی خود را از دیگران متمایز کنید. اما ممکن است کسی که رزومه‌ی شما را می‌خواند احساس بدی پیدا کند و شما را خیلی جو‌گیر بداند! گاه با ارسال رزومه به زبان دیگر، امتیاز‌های بالقوه‌ای را از دست می‌دهید. جز در مواردی که استخدام‌کننده یک شرکت بین‌المللی بوده یا مرکز و سازمانی است که مشخصاً با زبان انگلیسی سر و کار دارد، رزومه‌های خود را به زبان فارسی بفرستید.
آخرین حرف من این است که رزومه، الزاماً برای استخدام نیست. همیشه رزومه‌ای از خودتان داشته باشید و آن را به کامل‌ترین شکل ممکن (شاید در چند صفحه) و برای هر کار و سازمانی، منتخبی از آن رزومه را ارائه کنید. من خودم، رزومه‌ای برای خودم دارم و اول هر سال در آن می‌نویسم که دوست دارم تا پایان سال به این رزومه چه چیز‌هایی اضافه شود که به نوعی سند ساده‌ای برای برنامه‌ ریزی توسعه مهارتهای من محسوب می‌گردد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*