پنجشنبه , 6 آگوست 2020
خانه | بایگانی برچسب ها : مهدی مقسومی حقوقدان،پژوهشگر

بایگانی برچسب ها : مهدی مقسومی حقوقدان،پژوهشگر

کلیاتی از حقوق هوایی

در واقع اولین مقررات ثبت شده در تاریخ در خصوص مسائل هوانوردی به زمان اختراع بالن و پرواز آن در آسمان مربوط می گردد. پرواز بالن ابتدا در قرن هفدهم در آسمان اروپا مشاهده شد. در ابتدا بحث در خصوص مالکیت بالن و اجازه پرواز آن مطرح بود ولی در سالهای بعد که بحث پرواز بالن از فراز کشوری و فرود در کشور دیگر و یا سقوط آن روی اراضی مردم و مسئله پرداخت خسارت مطرح شد عملا نیاز به تدوین قوانین خاص پرواز مورد توجه قرار گرفت. در سال 1870 بیسمارک صدر اعظم آلمان بیان نمود که پرواز بالن بر فراز کشورها به مثابه شخص حقیقی می باشد که از مرزهای کشور عبور کرده و بدون مجوز در حکم دشمن تلقی می گردد. در کنفرانس لاهه در سال 1899 پرتاب اشیاء خطرناک همچون گلوله توپ از بالن ممنوع گردید و بالن مانند شخص حقیقی بایستی تابعیت کشوری را که مالک آن بود را اخذ می نمود و بر اساس قوانین کشوری که بر فراز آن پرواز داشته است با آن برخورد میشد. از اوایل قرن بیستم که موضوع ساخت هواپیمای موتور دار که توسط انسان در آسمان قابل هدایت باشد مورد توجه قرار گرفت و رفته رفته توسعه یافت بگونه ای که استفاده آن برای مقاصد خاصی همچون نقشه برداری هوایی و حمل بار و جابجایی انسان استفاده شد. ادامه مطلب »

آمریکا به تنهایی نمی‌تواند مشکلات جهان را حل کند

وی در خصوص کوبا نیز با تاکید بر این که تحریم‌ها علیه کوبا نباید بیش از این ادامه یابد، گفت: کوبا در صورتی موفق خواهد بود که با کشورهای دیگر همکاری کند. اوباما ابراز امیدواری کرد که با پیشرفت رابطه آمریکا و کوبا، کنگره آمریکا نهایتا تحریم ها علیه کوبا را لغو خواهد کرد. رئیس‌جمهوری آمریکا گفت که جنگ‌ها تلاش‌های سازمان ملل را در برخی از کشورها به شکست کشانده است ادامه مطلب »

برجام ناعادلانه است

من از منظر حقوق بین‌الملل معتقد هستم بخش عمده‌ای مفاد برجام ناعادلانه است و لذا نباید اجرایی شود. اما طرف مقابل زورگو است و اساساً منطق حقوقی را نمی‌پذیرد. من معتقدم ما برای رسیدن به پیشرفت و توسعه تنها یک راه داریم و آن مقاومت است که رهبری معظم انقلاب اسلامی بر آن تاکید دارند. سیاست مقاومتی، اقتصاد مقاومتی، فرهنگ مقاومت حوزه‌هایی است که می‌تواند دشمن را از رسیدن به اهداف خود در ایران ناکام بگذارد و روند رو به رشد کشور را تسریع کند. ادامه مطلب »

تحولات پيدايش عرف بين المللي

ر دوران حقوق بين الملل كلاسيك معاهداتي دو يا چند جانبه كه داراي محتوي و مضمون يكسان يا كم و بيش يكسان بودن منشاء قواعد عرفي قرار مي گرفتند . مثلاً پيش ازمعاهده 1963 وين راجع به حقوق كنسولي, معاهدات دو جانبه بسياري روابط كنسولي را تنظيم مي كردند كه قواعد مندرج در آنها عرف كنسولي بين المللي هم بود, يا مقررات مندرج در معاهدات دو جانبه راجع به چگونگي تنظيم و اجرا و پايان و حل اختلافات مجموعاً حقوق معاهدات را تشكيل مي داد . اگر اختلافي در اين زمينه ها پيش مي آمد و براي حل آن ناگزير به حقوق بين الملل رجوع مي شد, قانون بين المللي براساس مضامين مندرج در آن معاهدات, در كليه موارد مشابه حاكم مي گرديد و حقوق حاكم بر اختلاف از معاهدات همسوي مذكور استخراج مي شد. در حال حاضر نيز اعتقاد بر اين است كه يك معاهده همه جانبه كه در حقيقت صورتي از مجموع معاهدات دو جانبه است مي تواند پايه يا نقطه آغاز قاعده اي گردد كه در مجموع حقوق بين المللي وارد گردد و براي دول ثالث ايجاد الزام نمايد ادامه مطلب »

خاورميانه عربي و كوانسيون نيويورك

داوري ، بويژه داوري بين المللي ، در تعدادي از كشورها بوسيله پاره اي دادگاهها مورد حمايت واقع نمي شود، زيرا اين دادگاهها به داوري بعنوان رقيب خود نگاه مي كنند. مضافا" شعبه اجرائي ، كه د رمقايسه با بسياري از كشورهاي غربي ، با تشكيلات قضائي غالبا" روابط نزديكتر دارد، هميشه مجذوب داوري بين المللي نمي شود. آنها در گذشته بطور نامطلوب آيند تجربه تلخي باداوران بين الملي داتشه اند. آنها اكنون بر اين عقيده اند كه داوري بين المللي تحت حاكميت نهادهاي غربي قرار دارد. همچنين درميان حقوقدانان ، قضات و سياستمداران عرب عموما" شناخت خوبي درباره داوري ، صرف نظر از پاره اي استثنائات وجود ندارد. تنها متمركز ساختن تلاشها براي پيوست فوري به كنوانسيون نيويورك ممكن است نتايج دلخواه را بارمغان نياورد. در حال حاضر، سياستمداران در پاره اي كشورهاي خاورميانه عربي كه عضو كنونسيون نيستند، متقاعد به ضرورت راه اندازي تشريفات قانوني ويا مافوق اقنوني دست وپاگير براي پيوستن به اين كنوانسيون نشده اند. ادامه مطلب »

بررسى تطبيقى حقوق پناهندگى در فقه و اسناد بين المللى

مفهوم پناهندگى و تعريف پناهنده، از ديدگاه فقهى و در اسناد بين المللى متفاوتند. گرچه هم فقه و هم منابع بين المللى، حقوق را براى پناهنده به رسميت شناخته‏اند. در اين مقاله كوشش شده است مفهوم پناهنده از ديدگاه فقه و اسناد بين المللى تبيين و تعريف شود. همچنين حقوق پناهندگان در كشور پذيرنده از ديدگاه فقه و منابع بين المللى در اين مقاله مورد بررسى قرار گرفته است. قرآن كريم: «و اگر يكى از مشركان به تو پناهنده شد، به او پناه بده تا سخن خدا را بشنود». توبه/6 ماده 12 اعلاميه حقوق بشر اسلامى «هر انسانى بر طبق شريعت، حق انتخاب و انتقال مكن براى اقامت در داخل و يا خارج كشورش را دارد و در صورت تحت ظلم قرار گرفتن مى‏تواند به كشور ديگر پناهنده شود و بر آن كشور پناه دهنده واجب است كه با او مدارا كند، تا اين كه پناهگاهى برايش فراهم شود، با اين شرط كه علت پناهندگى به خاطر ارتكاب جرم طبق نظر شرع نباشد» ماده 12 اعلاميه جهانى حقوق بشر: «هر كس حق دارد در برابر تعقيب، شكنجه و آزار، پناهگاهى جستجو كند و در كشورهاى ديگر پناه اختيار كند.» ادامه مطلب »

حقوق بین الملل عمومی 2

در سال 1971 ، بحث ارتباطات تلفنی فضایی که از طریق ماهواره صورت می گیرد مطرح شد. ماده 4 آن کنوانسیون : ممنوعیت قراردادن سلاح های اتمی و سایر سلاح های کشتار جمعی در مدار را مطرح می کند. کنوانسیون 1972 : مسئولیت بین المللی اشیایی که به فضا پرتاب می شود و خسارات ناشی از این پرتاب اشیاء به کشورهای دیگر، مربوط به کشور پرتاب کننده می باشد. کنوانسیون 1975 : کشور پرتاب کننده را ملزم کرد که اشیاء پرتاب شده به فضا را به زمین برگرداند و آن ها را در مدار رها نکند. ادامه مطلب »

مباني اساسي منشور سازمان ملل متحد در مورد ايجاد و حفظ صلح

در منشور ملل هيچ مقرراتي در مورد حفظ صلح وجود ندارد و فاقد مطلبي واضح و صريح در مورد ايجاد صلح است اما مقرراتي چند وجود دارد كه سازمان ملل در اقدامات و تجربياتش به آن تكيه كرده است تلاش هاي سازمان ملل و ميزان موفقيتش در حفظ صلح و امنيت از جمله تكيه كرده است تلاش هاي سازمان ملل و ميزان موفقيتش در حفظ صلح و امنيت از جمله موضوعاتي هستند كه نويسنده در جهت تحقيقات بيشتر در مورد آن مشغول به مطالعه و تحقيق است. ادامه مطلب »