چهار شنبه , 3 ژوئن 2020
خانه | روزنوشت

روزنوشت

کلیاتی از حقوق هوایی

در واقع اولین مقررات ثبت شده در تاریخ در خصوص مسائل هوانوردی به زمان اختراع بالن و پرواز آن در آسمان مربوط می گردد. پرواز بالن ابتدا در قرن هفدهم در آسمان اروپا مشاهده شد. در ابتدا بحث در خصوص مالکیت بالن و اجازه پرواز آن مطرح بود ولی در سالهای بعد که بحث پرواز بالن از فراز کشوری و فرود در کشور دیگر و یا سقوط آن روی اراضی مردم و مسئله پرداخت خسارت مطرح شد عملا نیاز به تدوین قوانین خاص پرواز مورد توجه قرار گرفت. در سال 1870 بیسمارک صدر اعظم آلمان بیان نمود که پرواز بالن بر فراز کشورها به مثابه شخص حقیقی می باشد که از مرزهای کشور عبور کرده و بدون مجوز در حکم دشمن تلقی می گردد. در کنفرانس لاهه در سال 1899 پرتاب اشیاء خطرناک همچون گلوله توپ از بالن ممنوع گردید و بالن مانند شخص حقیقی بایستی تابعیت کشوری را که مالک آن بود را اخذ می نمود و بر اساس قوانین کشوری که بر فراز آن پرواز داشته است با آن برخورد میشد. از اوایل قرن بیستم که موضوع ساخت هواپیمای موتور دار که توسط انسان در آسمان قابل هدایت باشد مورد توجه قرار گرفت و رفته رفته توسعه یافت بگونه ای که استفاده آن برای مقاصد خاصی همچون نقشه برداری هوایی و حمل بار و جابجایی انسان استفاده شد. ادامه مطلب »

آداب مذاكرات بين المللي

آداب مذاکرات بین المللی، لباس پوشیدن،نحوه دست دادن،آداب نشستن و...

آداب مذاكرات بين المللي لباس پوشیدن، نحوه دست دادن، آداب نشستن و... پروتکل چیست؟ (تاثیر جادویی تشریفات بر نگرش و رفتار مخاطبان) تشریفات در فارسی از مصدر عربی تشریف و از ریشه شرف می آید که معادل لاتین کلمه Protocol پروتکل) است. پروتکل از ریشه یونانی پروتکلوم/ پروتکلن Protocollum/Protocollun می‌آید که در منابع خارجی به دو معنی است: اول، به معنی صندوقی که اسناد را در آن می‌گذاشتند و دوم، برگه‌ای که حاوی خلاصه‌ای از مندرجات مجموعه‌ای از مدارک بود که روی آن مجموعه الصاق می‌شد. ظاهرا هنوز هم‌این کلمه به برگه‌ای که حاوی اطلاعات یک کالا است و بر آن کالا یا جعبه حاوی آن الصاق می‌شود، اطلاق می‌گردد. کلمه پروتکلن خود از دو جزء "پروت"-Prot به معنای پاپیروس(کاغذ) و "کولا" Kolla به معنی چسب تشکیل شده است. در رم باستان نیز پروتکلونت Protocollunt به نوشته‌ای می‌گفتند که در صدر صفحه نخست یک سند، توسط سردفتران اسناد رسمی‌درج می‌شد. ادامه مطلب »

تشریفات و پروتکل های بین المللی

تشریفات و پروتکل های بین المللی مزیت تشریفات این است که کار دیپلمات­ها را آسان می­کند. عمل و شغل دیپلماسی نیاز به محیطی رسمی و آرام دارد. تشریفات به ملاقات­ها، مذاکرات، ضیافت­ها، مسافرت­ها و دید و بازدیدها جنبه­ی رسمی می­دهد و تعهداتی ایجاد می­کند. تشریفات حافظ و مجری مصونیت­ها و مزایای دیپلمات­ها بوده و همه جا با دیپلماسی همراه است. مانند نحوه­ی نشست و برخواست، دید و بازدید، شرکت در جشن­ها و عزاداری­ها، انعقاد قراردادها، تقدیم استوارنامه و غیره. خلاصه در زندگی شغلی و خصوصی دیپلمات­ها تشریفات دخالت دارد، تکلیف را روشن می­کند و دستور می­دهد. تشریفات فنی است که باید همه­ی دیپلمات­ها بیاموزند. اکثر قواعد و رسوم تشریفاتی بین­المللی بوده و عرفی است و از قبل تعیین شده است. هیچ دولتی نباید به میل خود در آن دخل و تصرفی کند. مگر در حدی که مجاز است و عرف تشریفاتی حدود آن را در صلاحیت دولت­ها می­داند. لازم به یادآوری است که همیشه دولت­های انقلابی در آغاز با تشریفات به مبارزه برخاسته­اند، اما به مرور به لزوم آن پی برده و از آن پیروی کرده­اند. به عنوان مثال حکومت چین پس از انقلاب به مدت بیست سال کوشید تا تشریفات را در آن کشور کنار گذارد، ولی بالاخره آن را مجدداً پذیرفت و در تشریفات به خیل سایر کشورها پیوست. از آنچه گفته شد نتیجه می­گیریم که دیپلماسی بدون تشریفات متصور نیست. قواعد تشریفاتی حتی در روابط دولت­های دشمن و در حال جنگ نیز لازم­الرعایه است. گرچه خلاف آن نیز در سال­های اخیر دیده شده است؛ اشغال سفارتخانه­های خارجی در کویت توسط سربازان دولت عراق، نقض علنی قواعد بین­المللی و مصوبات کنوانسیون­های وین بود. ادامه مطلب »

رزومه

در مورد رزومه نویسی و ارسال رزومه، نکات متعددی در کلاسها، کتابها و سایتها گفته می‌شود. در اینجا من فقط به چند نکته اشاره می‌کنم که می تواند شانس ما را در پذیرش رزومه افزایش دهد: نکته صفر: رزومه داشته باشید. رزومه شما شناسنامه‌ شماست. بسیار پیش می‌آید که دوستان و آشنایان برای شما به دنبال فرصت شغلی هستند و به هر کسی می‌توانند، می‌سپارند تا فرصتهای شغلی موجود را خبر دهد. اما رزومه‌ای از شما در اختیار ندارند. این کار یک قمار بزرگ است. چون شما نمی‌دانید که چگونه معرفی خواهید شد. به عنوان «جوانی که بهتر است بیکار نماند و به فساد کشیده نشود؟» یا «یک جوان خلاق و باانرژی که می‌تواند شرکت … را متحول کند» یا «یک فرد ساکت و آرام اهل مطالعه و تحقیق» یا … همیشه رزومه داشته باشید و اگر به نزدیکان خود می‌سپارید که برایتان کار جستجو کنند، حتماً به صورت دیجیتال و یا به صورت مکتوب و پرینت کاغذی، نسخه‌ای از رزومه‌ی خود را ارائه دهید. تحقیقات نشان می‌دهد که طرف مقابل برای خواندن رزومه شما بین ۳۰ تا ۴۰ ثانیه وقت صرف خواهد کرد. حالا که این فرصت تا این حد محدود است ارزش دارد که ۳ تا ۴ ساعت صرف تهیه یک برگ رزومه شود. ضمناً با توجه به این محدودیت، رزومه‌ی خود را خیلی کوتاه و ترجیحاً در حد یک صفحه تنظیم کنید. بسیاری از ما ادامه تحصیل می‌دهیم فقط به این امید که رزومه پربارتری داشته باشیم. اما در کنار دو یا پنج سال ادامه تحصیل، دو روز هم برای تدوین یک رزومه خوب وقت نمی‌گذاریم. ادامه مطلب »

چگونه در جلسه مصاحبه دکتری حاضر شویم

چگونه در جلسه مصاحبه دکتری حاضر شویم: ١. سعي كنيد كه از نظر نگارشي رزومه خوبي داشته باشيد. ٢. سعي كنيد كه در مصاحبه دكتري حتما جنبه پژوهش محور بودن فعاليت هايتان را پررنگ كنيد ونه جنبه اجرايي فعاليت هايتان. ٣. ساختار رزومه را بر اساس سرفصل ها از يكديگر به صورتي زيبا و بيننده پسند منفك كنيد. ساختار ميتواند مشتمل بر ١. مشخصات شخصي، ٢. مشخصات تحصيلي مثل معدل و مدرك و محل تحصيل و ... در طي يك جدول ٣. علاقه مندي هاي تحقيقاتي ٤. موضوعات تحقيقات ليسانس و پايان نامه ارشد ٥. كتاب هاي چاپ شده و در حال چاپ ٦. مقالات ( ISI و علمي پژوهشي و علمي ترويجي و همايش و كنفرانس) ٧. جوايز (رتبه اولي و مقاله برتر) ٨. سوابق تدريس ٩. پروژه ها ١٠. نرم افزارهايي را كه بلد هستيد، ١١. زبان هايي را كه ميدونيد؛ باشد. و ... سعي كنيد همه را در صفحه آ ٤ يك رو پرينت بگيريد و در اولين صفحه سمت چپ و بالا عكستان را بيندازيد و حتما رزومه داراي شماره صفحه باشد و صفحات رو منگنه نكنيد و تاخورده هم نباشد. ضمنا سعي كنيد كه هميشه يك فايل جداگانه اي داشته باشيد كه به صورت برگ برگ باشد تا بتوانيد مدارك و مستندات رزومه تان را به صورت جداگانه در آن قرار دهيد. به طوري كه در هر برگ پلاستيكي فايل مورد اشاره اصل مدرك رو باشد و دو عدد كپي از مدرك مربوطه در ضميمه اصل مدرك در شيت مربوطه قرار دهيد. اين كار به مصاحبه كننده اين مطلب را ميرساند كه شما فردي منظم هستيد و راست گو. ٤-ضمنا در مصاحبه سعي كنيد كه كوتاه و موجز پاسخ دهيد. مطمئن باشيد كه خيلي از سوالاتي كه از شما پرسيده ميشود را ممكن است بسياري از دانشجويان ديگر و حتي تعدادي از اساتيد نيز ندانند. بنابراين در اين گونه مواقع بدون اين كه هول كنيد با خونسودي كامل و تمانينه سعي كنيد مطاب را تجزيه و تحليل كنيد و پاسخ را با هنرمندي به سمتي پيش بريد كه نشان دهنده قوه تجزيه و تحليل شما باشد. سعي كنيد كمتر از واژه نميدانم در جلسه مصاحبه استفاده كنيد. ٥-سعي كنيد كه جانب احترام و ادب بسيار را در جلسه حفظ كنيد. حتي ممكن است استادي به شما بگويد هيچ چي بلد نيستيد در اين مواقع اصلا استرس نگيريد و از جانب احترام خارج نشويد كه شايد شما در حال امتحان شدن باشيد. ٦-حتما قبل از رفتن به مصاحبه در مورد زمينه هاي تحقيقاتي و ويژگي هاي مصاحبه كنندگان تحقيق كنيد. ميتوانيد از دانشجويان دكتري در همان دانشگاه و كارشناسان گروه آنجا اين سوال را بپرسيد و ..، ٧-قبل از اين كه از شما مدركي بخواهند مدركي ندهيد و... ادامه مطلب »

نتیجه جنگ احتمالی آمریکا و اسرائيل با ایران

پايگاه اينترنتي روسي "تاپ وار" در مقاله اي به بررسي گزينه مناقشه احتمالي ايران با اسرائيل و آمريکا پرداخته و ايران را پيروز نهايي در نبرد با اين دو ذکر کرده است. به عقيده کارشناسان به چندين دليل در صورت حمله، ايران پيروز ميدان خواهد شد: 1. نخست اين که اين کشور به فناوري استليز (رادار گريز) دسترسي دارد و چندي پيش پهپاد آمريکا را به دست آورده و فناوري آن را کشف کرده است. در نتيجه هواپيماهاي رادار گريز واشنگتن ديگر اين خصوصيت را ندارند. 2. دوم اين که ايران به فناوري هدايت هواپيماهاي بدون سرنشين و هدف گيري با موشک دسترسي دارد و هشدار داده که فناوري مافوق سري هدايت پهپادها را هم رمزگشايي کرده است. ايران نه تنها امکان ردگيري علائم ماهواره اي را دارد بلکه مي تواند سيگنالهاي خود را به سيستمهاي فوق پيشرفته آمريکا بفرستد. وقتي بمب افکنهاي رادارگريز به اهداف خود در ايران نزديک شوند آمريکا با اميد به تخريب تاسيسات در اين کشور موشکها را پرتاب خواهد کرد بدون اين که درنظربگيرد که وقتي موشکها در هوا هستند ايران مختصات آنها را تغيير مي دهد و آنها را به سوي اهداف ديگري مي فرستد. 3. سومين دليلي که براساس آن آمريکا شکست خواهد خورد اين است که دفع امواج الکترومغناطيسي و پرتابهاي موشکي پايگاههاي نظامي آمريکا و اسرائيل را از صفحه روزگار محو خواهند کرد. ادامه مطلب »

قراردادهای مهندسی E.P.C

یکی از روشهای واگذاری پروژه به پیمانکار است در این روش کلیه مسوولیتهای پروژه بر عهده پیمانکار اصلی است به قسمی که بعد از تکمیل پروژه کارفرما فقط با چرخاندن یک کلید بتواند بهره برداری از تسهیلات اجرا شده را آغاز نماید از این رو به این دسته از قراردادها کلید در دست نیز اطلاق می شود . قراردادهای E.P و E.P.C از قابلیت های این نوع قرارداد می باشد در واقع E.P.C مخفف کلمات Engineering.Procurement.Construction است،که طراحی و تامین تجهیزات و اجرا پروژه به پیمانکار سپرده می شود . قراردادهای E.P.C - کلید در دست - حد اعلای سپردن مسوولیت کل پروژه به پیمانکار است و کلیه مسوولیت های مدیریت اجرا و کنترل کیفی و کنترل پروژه دراین نوع پیمان بر عهده پیمانکار است در واقع تمام فعالیتهای یک پروژه از طراحی پروژه گرفته تا خرید تمامی اقلام مورد نیاز، نصب، اجرا، پیش راه اندازی و راه اندازی آن به طور کامل به عهده پیمانکار بوده و به طور خلاصه پیمانکار پس از عقد قرارداد و طی زمان معین شده، پروژه را باید به صورت کامل به کارفرما تحویل دهد. در این بین کارفرما با تسهیل کار خود و محول کردن انجام تمام کارها به پیمانکار عملاً نقش مدیریتی و نظارتی پروژه را ایفا می‌نماید. ادامه مطلب »

پوپولیسم

عَوام‌گرایی یا پوپولیسم به انگلیسی: (Populism) آموزه و روشی سیاسی است در طرفداری کردن یا طرفداری نشان دادن از حقوق و علایق مردم عامه در برابر گروه نخبه]۱[در قرن بیستم بیشتر جنبش‌های «عامه‌گرا» با جنبش‌های آمریکای لاتین و هند شناخته می‌شد اما از دهه ۱۹۸۰ به بعد این جنبش‌ها در کشورهای کانادا،ایتالیا، هلند، اسکاندیناوی و ایالات متحده نیز درجاتی از موفقیت را به‌دست آورده است. ادامه مطلب »

یادداشتی بر تفاهم ایران با 5+1

در متن انگلیسی ۱۵۹ صفحه ای توافق هر بخش با یک توضیح شروع میشه که بار حقوقی نداره بعد تعهدات لیست شده اند که بار حقوقی دارند امتیازات اصلی ایران در این بخش توضیحات قرار دارند که در فهرست تعهدات نقض شده اند مثلا در بخش بازرسی اول توضیح داده شده که ما به اسرار نظامی ایران احترام میذاریم، بعد که وارد متن حقوقی شده ایران رو ملزم کرده مطابق پروتکل، اجازه دسترسی و راستی آزمایی بده در بخش غنی سازی در توضیحات اومده که ما حق غنی سازی ایران رو به رسمیت میشناسیم، بعد در تشریح جزئیات اومده که ایران طی ۱۵ سال حق غنی سازی بالای ۵ درصد نداره، بعد که وارد توضیحات سانتریفیوژها میشیم مشخصه که صحنه رو طوری چیدند که چهار هزار سانتریفیوژ هم به تدریج که خراب بشند جایگزین نداشته باشند چون قراره اول کار مابقیشون رو تحویل بدیم و حق ساخت و نصب هم نداریم ادامه مطلب »