چهار شنبه , 3 ژوئن 2020
خانه | حقوق

حقوق

کلیاتی از حقوق هوایی

در واقع اولین مقررات ثبت شده در تاریخ در خصوص مسائل هوانوردی به زمان اختراع بالن و پرواز آن در آسمان مربوط می گردد. پرواز بالن ابتدا در قرن هفدهم در آسمان اروپا مشاهده شد. در ابتدا بحث در خصوص مالکیت بالن و اجازه پرواز آن مطرح بود ولی در سالهای بعد که بحث پرواز بالن از فراز کشوری و فرود در کشور دیگر و یا سقوط آن روی اراضی مردم و مسئله پرداخت خسارت مطرح شد عملا نیاز به تدوین قوانین خاص پرواز مورد توجه قرار گرفت. در سال 1870 بیسمارک صدر اعظم آلمان بیان نمود که پرواز بالن بر فراز کشورها به مثابه شخص حقیقی می باشد که از مرزهای کشور عبور کرده و بدون مجوز در حکم دشمن تلقی می گردد. در کنفرانس لاهه در سال 1899 پرتاب اشیاء خطرناک همچون گلوله توپ از بالن ممنوع گردید و بالن مانند شخص حقیقی بایستی تابعیت کشوری را که مالک آن بود را اخذ می نمود و بر اساس قوانین کشوری که بر فراز آن پرواز داشته است با آن برخورد میشد. از اوایل قرن بیستم که موضوع ساخت هواپیمای موتور دار که توسط انسان در آسمان قابل هدایت باشد مورد توجه قرار گرفت و رفته رفته توسعه یافت بگونه ای که استفاده آن برای مقاصد خاصی همچون نقشه برداری هوایی و حمل بار و جابجایی انسان استفاده شد. ادامه مطلب »

روش های پرداخت ثمن در تجارت بین المللی

اصل انطباق اسناد فواید عملی فراوانی دارد ، زیرا در شرایط رکود بازار خریداران پس از انجام معامله با رد اسنادی که بانک قبول کرده است و به بهانه عدم انطباق اسناد در صدد بر هم زدن معامله بر می آیند . گذشته از این ، بانک با کالا سر و کاری ندارد و دانش و کارشناسی در مورد عرف و رویه تجاری را کسب نکرده است و صل انطباق ظاهری اسناد ، بانک را از تجسس در این گونه موارد معاف می کند . ادامه مطلب »

رزومه

در مورد رزومه نویسی و ارسال رزومه، نکات متعددی در کلاسها، کتابها و سایتها گفته می‌شود. در اینجا من فقط به چند نکته اشاره می‌کنم که می تواند شانس ما را در پذیرش رزومه افزایش دهد: نکته صفر: رزومه داشته باشید. رزومه شما شناسنامه‌ شماست. بسیار پیش می‌آید که دوستان و آشنایان برای شما به دنبال فرصت شغلی هستند و به هر کسی می‌توانند، می‌سپارند تا فرصتهای شغلی موجود را خبر دهد. اما رزومه‌ای از شما در اختیار ندارند. این کار یک قمار بزرگ است. چون شما نمی‌دانید که چگونه معرفی خواهید شد. به عنوان «جوانی که بهتر است بیکار نماند و به فساد کشیده نشود؟» یا «یک جوان خلاق و باانرژی که می‌تواند شرکت … را متحول کند» یا «یک فرد ساکت و آرام اهل مطالعه و تحقیق» یا … همیشه رزومه داشته باشید و اگر به نزدیکان خود می‌سپارید که برایتان کار جستجو کنند، حتماً به صورت دیجیتال و یا به صورت مکتوب و پرینت کاغذی، نسخه‌ای از رزومه‌ی خود را ارائه دهید. تحقیقات نشان می‌دهد که طرف مقابل برای خواندن رزومه شما بین ۳۰ تا ۴۰ ثانیه وقت صرف خواهد کرد. حالا که این فرصت تا این حد محدود است ارزش دارد که ۳ تا ۴ ساعت صرف تهیه یک برگ رزومه شود. ضمناً با توجه به این محدودیت، رزومه‌ی خود را خیلی کوتاه و ترجیحاً در حد یک صفحه تنظیم کنید. بسیاری از ما ادامه تحصیل می‌دهیم فقط به این امید که رزومه پربارتری داشته باشیم. اما در کنار دو یا پنج سال ادامه تحصیل، دو روز هم برای تدوین یک رزومه خوب وقت نمی‌گذاریم. ادامه مطلب »

نتیجه جنگ احتمالی آمریکا و اسرائيل با ایران

پايگاه اينترنتي روسي "تاپ وار" در مقاله اي به بررسي گزينه مناقشه احتمالي ايران با اسرائيل و آمريکا پرداخته و ايران را پيروز نهايي در نبرد با اين دو ذکر کرده است. به عقيده کارشناسان به چندين دليل در صورت حمله، ايران پيروز ميدان خواهد شد: 1. نخست اين که اين کشور به فناوري استليز (رادار گريز) دسترسي دارد و چندي پيش پهپاد آمريکا را به دست آورده و فناوري آن را کشف کرده است. در نتيجه هواپيماهاي رادار گريز واشنگتن ديگر اين خصوصيت را ندارند. 2. دوم اين که ايران به فناوري هدايت هواپيماهاي بدون سرنشين و هدف گيري با موشک دسترسي دارد و هشدار داده که فناوري مافوق سري هدايت پهپادها را هم رمزگشايي کرده است. ايران نه تنها امکان ردگيري علائم ماهواره اي را دارد بلکه مي تواند سيگنالهاي خود را به سيستمهاي فوق پيشرفته آمريکا بفرستد. وقتي بمب افکنهاي رادارگريز به اهداف خود در ايران نزديک شوند آمريکا با اميد به تخريب تاسيسات در اين کشور موشکها را پرتاب خواهد کرد بدون اين که درنظربگيرد که وقتي موشکها در هوا هستند ايران مختصات آنها را تغيير مي دهد و آنها را به سوي اهداف ديگري مي فرستد. 3. سومين دليلي که براساس آن آمريکا شکست خواهد خورد اين است که دفع امواج الکترومغناطيسي و پرتابهاي موشکي پايگاههاي نظامي آمريکا و اسرائيل را از صفحه روزگار محو خواهند کرد. ادامه مطلب »

دانستنی‌های کاربردی پیرامون وصیت

وصیت در لغت به معناى اندرز و نصیحت و آنچه بدان سفارش می‌کنند، است و در علم حقوق نیز تقریباً به همین معنا به کار می‌رود. بدون تردید کمتر کسى است که تاکنون، با واژه وصیت برخورد نکرده باشد. وصیت از جمله اعمال حقوقى است که هر فردى ممکن است نیازمند آن باشد. چه بسیار دیده شده است که اشخاص نمی‌توانند دیون و طلب‌هاى خویش را در زمان حیات خود پرداخت یا مطالبه کنند یا تمایل به انجام کارى داشته‌اند که قسمتى از آن را در زمان حیات، انجام داده‌اند و بخشی از آن با فوت آنها ناتمام مانده است. ادامه مطلب »

Foreign banks in iran

Foreign bank have branch in both free zone and Main land but the advantages of having branch in free zone is foreigner can enter there with out visa and the bank will be able working by all foreign currencies . Mainland will only authorize foreign bank to work by currencies which are enlisted in approved currencies if Central Bank of Iran . ادامه مطلب »

اطلاعیه

با سلام و احترام حضور خوانندگان محترم اخیرا مطلبی در شبکه های اجتماعی و گروه های وایبری و تلگرام و ... در خصوص مطالب منتشره در سایت اینجانب منتشر گریده است که به نوعی خلاف واقع و بیشتر خصومت شخصی فردی معلوم الحال می باشد؛ در ذیل توضیحاتی جهت تنویر افکار و رد ادعای پوچ و باطل ایشان ارائه میگردد. 1- مقالات منتشره در این پایگاه با هدف اطلاع رسانی و جمع بندی و یکپارچگی در مطالب و مقالات حقوق بین الملل که حوزه تخصصی حقیر می باشد راه اندازی گردیده است، تا در وقت و زمان علاقمندان صرفه جویی شود و به جای مراجعه به دهها سایت صرفا با مراجعه به یک سایت بتوانند دسترسی سهل تری به مسائل داشته باشند. 2- مطالب منتشره که به نقل از سایر سایت ها و منابع می باشد عموما در دسته بندی حقوق بین الملل و بازتاب مشخص گردیده اند که با کلیک بر روی دسته بندی بالای سایت مشخص می باشند. و این دو دسته بندی به منزله عدم انتصاب موضوع به بنده می باشد. 3- مطالب منتشره عموما حاصل جستجوهای اینترنتی می باشد و عموما در سایت های مختلف با عناوین نویسندگان مختلف و یا بدون درج نام نویسنده منتشر گردیده است و لذا امکان راستی آزمایی و بررسی نام نویسنده واقعی میسر نمی باشد لاکن به جهت رعایت حفظ امانت تمام مطالب منتشره با ذکر منبع و نام نویسنده ای که در منبع منتشره عنوان گردیده است در قسمت برچسب های هر نوشته مشخص می باشد.( جهت تسهیل می توانید در بخش بالای سایت گزینه نقشه سایت به تفکیک کلیه برچسب ها و دسته بندی ها را ملاحظه فرمایید که با کلیک بر روی نام هر نویسنده یا منبع مقاله به کلیه مطالب مرتبط با آن عنوان دسترسی پیداکنید.) که ظاهرا برخی افراد به جهت سواد اندک خود در حوزه فن آوری اطلاعات و... این طور وانمود کرده اند که سرقت علمی صورت پذیرفته است. 4- کلیه موضوعات منتسب به بنده در سایت صرفا در دسته بندی روزنوشت قابل مشاهده و پیگیری می باشد. 5- به نظر میرسد عناوین دسته بندی مطالب و برچسب ها گویای حقیقت بوده و غلو برخی افراد مغرض را مشخص میکند. ادامه مطلب »

قوانین و مقررات اداری

قوانین و مقررات اداری: موارد مربوط به كارگر شرايط آن 1- مزد و طبقه بندي مشاغل و بهره وري 1-1- مزد از اول سال 1383 مزد روزانه كارگران مشمول قانون كار رقم 35534 ريال تعيين گرديد . همچنين از اول سال 1383 ساير سطوح مزدي نيز به ماخذ روزانه 5% مزد ثابت يا مزد مبنا به اضافه روزانه 4000 ريال به نسبت آخرين مزد سال 1382 افزايش نرخ پايه سنواتي كارگران در سال 1383 روزانه 710 ريال ميباشد كه با گذشت يكسال از دريافت آخرين پايه ستواتي و يا پس از گذشت يكسال از تاريخ استخدام ( در مورد كساني كه در سال 1382 استخدام شده اند ) به آنان تعلق ميگيرد . 2-1- طبقه بندي مشاغل كليه كارگاههايي كه داراي حداقل 50 نفر كارگر دائم و يا بيشتر مشمول قانون كار هستند ملزم به اجراي قانون طبقه بندي مشاغل هستند و تاريخ مشمول آنان براي تهيه طرح براي 50 تا 300 نفر از 1/4/75 و براي كارگاههاي بين 300تا500 نفر از 1/4/72 و بالاي 500 نفر از 17/10/69 ميباشد . ضمناً كليه كارگاههايي كه كاركنان دائم نداشته و يا تعداد آنان كمتر از 50 نفر بوده و لي با احتساب كاركنان موقت در مجموع داراي بيش از 50 نفر كارگر اعم از دائم و موقت باشند از تاريخ 1/4/76 در مشمول اجراي طرح طبقه بندي قرار گرفته اند . كارگران موقت نيز مشمول اجراي طرح ميباشند . چنانچه در كارگاهي طبقه بندي مشاغل اجرا شود كليه كاركنان مشمول قانون كار اعم از دائم و موقت مشمول اجراي طبقه بندي مشاغل خواهند بود . اگر كارفرمايي از اجراي طبقه بندي خودداري كند كاركنان ذيربط بايستي مراتب را به اداره كار اعلام نمايند تا مورد رسيدگي واقه شود . اعتبار طرحهاي تهيه شده كه به تصويب اداره كار رسيده باشد محدوديتي از نظر اعتبار نداشته و تجديد نظر در آن منوط به موافقت مديريت ميباشد . طرحهاي طبقه بندي مشاغل كه به تصويب رسيده و به مورد اجرا گذارده ميشود از لحاظ زماني مدت مشخصي براي اعتبار آنان درنظر گرفته نشده و محدوديت زماني ندارند ولي چنانچه تغييراتي در كارگاه از نظر وضعيت توليدي و اقتصادي و بهره صورت گيرد كه موجب تغييرات در ماهيت مشاغل و شرح وظايف آنان گردد ، مديريت بايستي نسبت به لحاظ نمودن اين دو طرح با همكاري اداره كار اقدام نمايد ، در غير اين حالت انجام اصلاحات و تغييرات در طرح طبقه بندي و يا تهيه طرح جديد منوط به موافقت مديريت كارگاه خواهد بود . ادامه مطلب »